Jaké víno použít k vaření?

Většinou přemýšlíme, jaké víno otevřít k hotovému jídlu. Ale co když začneme obráceně? Vybereme nejprve víno – a s ním pak uvaříme. Vaření s vínem není jen pro profesionály. I doma se dá s vínem vykouzlit kulinářský zázrak. Chce to ale vědět, jak na to.

Proč vůbec vařit s vínem?

Víno dodá pokrmu hloubku chuti, kyselinu i vůni. Používá se k podlévání masa, flambování, redukování na omáčku nebo dochucení hotových jídel. Typická kyselinka z bílých vín připomíná citron nebo ocet – ale s jemnějším efektem. Přidané aroma vína ovlivní celou chuťovou rovinu jídla.

Základní pravidla: Jaké víno ano, jaké ne

Ne každé víno je vhodné k vaření. Obecně platí, že byste měli vařit jen s vínem, které byste s chutí i vypili. Nekvalitní nebo vadné víno zůstane špatné i v jídle. Víno s korkovou vadou raději nepoužívejte – jeho vada se při tepelné úpravě neztratí, naopak může být ještě výraznější. Archivní, komplexní vína si šetřete do skleničky, při vaření by jejich jemné aroma zaniklo. Naopak ideální jsou mladá, ovocná vína, která jídlu dodají svěžest i příjemný charakter.

Víno a vaření

Jaký typ vína se hodí na co?

Bílé víno

Suchý Ryzlink rýnský, Sauvignon nebo Veltlínské zelené se skvěle hodí k rybám, drůbeži a světlým omáčkám. Vyhněte se těžkým vínům se sudovou vůní (například Chardonnay z barikového sudu), která při vaření nezachovají příjemné aroma.

Červené víno

Mladé červené víno s nižším obsahem tříslovin je skvělou volbou pro dušená masa a omáčky. Vyzkoušejte třeba Frankovku, Modrý Portugal nebo Zweigeltrebe. Vyhýbejte se příliš tříslovitým vínům, která mohou v pokrmu zhořknout.

Růžové víno

Skvělá volba pro lehká jídla, těstoviny s rajčaty nebo smetanové omáčky.

Sladká vína

Hodí se především do dezertů nebo jako jemná složka k sýrům a ovocným omáčkám.

Jak je to s alkoholem?

Alkohol se při vaření postupně odpařuje. Aby se zcela odstranil, je potřeba jídlo vařit minimálně hodinu, ideálně déle. V běžné omáčce nebo ragú s jednou sklenkou vína po 1,5 hodině už alkohol prakticky nezůstává. Pokud však přidáváte víno až ke konci, chuť zůstane výrazněji syrová a alkoholová.

Vaření s vínem je jedinečný způsob, jak obohatit chuť jídla. Vyberte si víno, které byste si dali i do skleničky. Vyhněte se vínům s vadou nebo těžkým tříslovinám, a naopak dejte přednost svěžím, ovocným vínům s výraznou kyselinkou. Víno přidávejte na začátku vaření, aby se alkohol stihl odpařit a zůstala jen čistá chuť. A nezapomeňte – nejlepší je, když si při vaření nalijete sklenku stejného vína i pro sebe.